Extrakt z Aronia melanocarpa zlepšuje metabolismus jaterních lipidů prostřednictvím downregulace PPARy2
Souhrn
Nealkoholické ztučnění jater (NAFLD) je jaterní projev metabolického syndromu. Studie prokázaly, že potraviny bohaté na antokyany mohou zlepšit hyperlipidémii a zmírnit steatózu jater. Zde byly stanoveny účinky Aronia melanocarpa (AM), o které je známo, že je bohatá na antokyany, na metabolismus jaterních lipidů a adipogenní geny. AM byl ošetřen myším C57BL/6N krmeným dietou s vysokým obsahem tuku (HFD) nebo buňkám FL83B ošetřeným volnou mastnou kyselinou (FFA). Byly pozorovány změny hladin lipidů, enzymů a hormonů a exprese adipogenních genů zapojených do metabolismu lipidů v játrech byly detekovány pomocí PCR, Western blotting a luciferázového testu. U myší AM významně snížila tělesnou a jaterní hmotnost, akumulaci lipidů v játrech a hladiny biochemických markerů, jako je syntáza mastných kyselin, jaterní triglycerid a leptin. Sérové transaminázy, indikátory poškození hepatocytů, byly také potlačeny, zatímco aktivita superoxiddismutázy a antioxidační kapacita jater byly významně zvýšeny. V buňkách FL83B AM významně snížila akumulaci lipidových kapiček indukovanou FFA. Proteinová syntéza adipogenního transkripčního faktoru, receptoru γ2 aktivovaného peroxisomovým proliferátorem (PPARγ2), byla in vivo inhibována. Kromě toho byla transkripční aktivita PPARy2 down-regulována in vitro a mRNA exprese PPARy2 a jeho downstream cílových genů, adipocytárního proteinu 2 a lipoproteinové lipázy byly down-regulovány AM jak in vitro, tak in vivo. Tyto výsledky ukazují příznivé účinky AM proti akumulaci lipidů v játrech prostřednictvím inhibice exprese PPARy2 spolu se zlepšením tělesné hmotnosti, jaterních funkcí, lipidových profilů a antioxidační kapacity, což naznačuje potenciální terapeutickou účinnost AM na NAFLD.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28081181/
Extrakt smíšený z pšeničné trávy a arónie potlačuje alergické reakce zprostředkované imunoglobulinem E in vitro a in vivo
- PMID: 37569351
- PMCID: PMC10419027
- DOI: 10.3390/ijms241511979
Souhrn
Žírné buňky jsou důležitou součástí imunitních reakcí. Imunoglobulin (Ig) E-senzibilizované žírné buňky uvolňují látky během několika minut po expozici alergenu a spouštějí alergické reakce. Doposud byly ověřeny četné farmakologické účinky pšeničné trávy a arónie, ale účinky směsi extraktu z pšeničné trávy a arónie (TAAR) na alergické reakce nebyly identifikovány.
Cílem této studie bylo proto prokázat antialergický účinek extraktu TAAR na aktivaci žírných buněk a kožní anafylaxi. V této studii jsme zkoumali antialergické účinky a související mechanismy extraktu TAAR v žírných buňkách aktivovaných IgE in vitro. Také jsme hodnotili zlepšující účinek extraktu TAAR na myši s pasivní kožní anafylaxí zprostředkovanou IgE in vivo.
Extrakt TAAR významně snížil expresi β-hexosaminidázy, histaminu a prozánětlivých cytokinů, což jsou mediátory související s degranulací žírných buněk, prostřednictvím regulace různých signálních drah. Extrakt TAAR také reguloval faktory související s oxidačním stresem prostřednictvím signální dráhy Nrf2. Navíc ošetření extraktu TAAR na myším modelu pasivní kožní anafylaxe zlepšilo tloušťku ucha a lokální pigmentaci ucha.
Celkově naše výsledky naznačují, že extrakt TAAR je potenciálním kandidátem na přírodní produkt k léčbě celkového alergického zánětu zprostředkovaného IgE a nemocí souvisejících s oxidačním stresem potlačením aktivity žírných buněk.
Klíčová slova: Aronia melanocarpa; Triticum aestivum L.; alergický zánět; anafylaxe; imunoglobulin E; oxidační stres.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37569351/
Zdravotní přínosy antioxidačních bioaktivních sloučenin v plodech a listech Lonicera caerulea L. a Aronia melanocarpa (Michx.) Elliot
- PMID: 37107325
- PMCID: PMC10136089
- DOI: 10.3390/antiox12040951
Souhrn
Lonicera caerulaea L. a Aronia melanocarpa (Michx.) Plody Elliotu se často používají pro své zdravotní přínosy, protože jsou bohaté na bioaktivní sloučeniny. Jsou uznávány jako zdroj přírodních a cenných fytonutrientů, což z nich dělá superpotravinu.
L. caerulea vykazuje antioxidační aktivitu třikrát až pětkrát vyšší než jiné plody které se častěji konzumují, jako jsou ostružiny nebo jahody. Kromě toho je jejich hladina kyseliny askorbové nejvyšší mezi ovocem.
Druh A. melanocarpa je považován za jeden z nejbohatších známých zdrojů antioxidantů, předčí rybíz, brusinky, borůvky, bezinky a angrešt, a obsahuje jedno z nejvyšších množství sorbitolu.
Nejedlé listy rodu Aronia se staly rozsáhlejší analýzou jako vedlejší produkt nebo odpadní materiál kvůli vysokému obsahu polyfenolů, flavonoidů a fenolových kyselin, spolu s malým množstvím antokyanů, které se používají jako přísady do nutraceutik, bylinných čajů, biokosmetika, kosmetika, potraviny a farmaceutický průmysl.
Tyto rostliny jsou bohatým zdrojem vitamínů, tokoferolů, kyseliny listové a karotenoidů. Zůstávají však mimo hlavní proud konzumace ovoce, protože jsou dobře známé pouze malému publiku. Tento přehled si klade za cíl osvětlit L. caerulaea a A. melanocarpa a jejich bioaktivní sloučeniny jako zdravé superpotraviny s antioxidačními, protizánětlivými, protinádorovými, antimikrobiálními a antidiabetickými účinky a hepato-, kardio- a neuro-protektivním potenciálem.
Z tohoto pohledu doufáme, že podpoříme jejich pěstování a zpracování, zvýšíme jejich komerční dostupnost a také upozorníme na schopnost těchto druhů být využity jako potenciální zdroje nutraceutických látek, které jsou užitečné pro lidské zdraví.
Klíčová slova: Aronia; antokyany; protizánětlivé; antimikrobiální; antioxidant; protinádorové; zapouzdření; flavonoidy; haskap; hepatoprotektivní; iridoidy; polyfenoly.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37107325/
Kardioprotektivní účinky anthokynanů Aronia melanocarpa. Od laboratorních experimentů po klinickou praxi
- PMID: 26561060
- DOI: 10.2174/1381612822666151112152143
Souhrn
Role polyfenolů v prevenci kardiovaskulárních onemocnění je stále předmětem vědecké diskuse. Nedávné klinické studie však naznačují, že příjem antokyanů a v menší míře prokyanidinů se může podílet na prevenci hypertenze a diabetu 2. typu.
Plody Aronia melanocarpa (aronie) jsou známé jako bohatý zdroj těchto polyfenolů. Navíc bylo prokázáno, že jeho extrakty vykazují silné antioxidační, protizánětlivé, vazorelaxační a antitrombotické vlastnosti. Cílem přehledu je shrnout výsledky dosavadního výzkumu biologických účinků na molekulární a klinické úrovni.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26561060/
Aronia Melanocarpa: Identifikace a využití jejích fenolických složek
- PMID: 35889248
- PMCID: PMC9316529
- DOI: 10,3390/molekuly27144375
Citace
Fenolické složky Aronia melanocarpa byly kvantitativně získány třemi po sobě jdoucími extrakcemi methanolem. Zahrnují antokyany (hlavně kyanidové glykosidy), fenolové kyseliny (chlorogenové a neochlorogenové kyseliny) a flavonoly (kvercetinové glykosidy). Přibližně 30 % celkových fenolických sloučenin se nachází ve slupce a zbytek v dužině a semenech. Slupky obsahují převážnou část anthokyanů (73 %), zatímco dužina obsahuje převážnou část fenolových kyselin (78 %).
Šťáva z arónie, bohatá na polyfenoly, byla získána rmutováním a odstředěním, zatímco zbytek pokrutin byl vysušen a podroben extrakci okyselenou vodou v koloně s pevným ložem pro získání zbytkových fenolických látek. Byl získán výtěžek 22,5 mg ekvivalentů kyseliny gallové/g suchých výlisků; sušení však způsobilo ztráty antokyanů. Jejich výtěžnost by tedy mohla být zvýšena aplikací extrakce na vlhké výlisky.
Extrakt byl zapouzdřen do maltodextrinu a arabské gumy sušením rozprašováním, s vysokým (>88%) enkapsulačním výtěžkem a účinností pro celkové fenoly i antokyany.
Celkově jsou čerstvé plody arónie dobrým zdrojem pro výrobu šťávy bohaté na polyfenoly, zatímco zbytkové výlisky lze využít extrakcí vodou a zapouzdřením sušením rozprašováním pro výrobu prášku obsahujícího antokyany, který lze použít jako potravinu nebo přísadu do kosmetiky.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35889248/
Aronia melanocarpa a její účinky na zdraví a výživu
Recenze Tomislav Jurendić 1, Mario Ščetar 2 Afiliace PMID: 34209985 PMCID: PMC8300639 DOI: 10.3390/antiox10071052.
Arónie (Aronia melanocarpa) se vlivem faktorů, jako je kultivar, hnojení, zrání nebo klimatickými podmínkami a také termínem jejich sklizně, liší obsahem minerálních látek, vitamínů, sacharidů, aminokyselin, organických kyselin, tuků, aromatických sloučenin a zejména polyfenoly, látky příznivě působící na zdraví.
Celkový obsah nejdůležitějších ingrediencí, polyfenolických sloučenin, ovlivňuje mnoho prokázaných aktivit aronie, jako jsou antioxidační, protizánětlivé, hypotenzní, antivirové, protirakovinné, protidestičkové, antidiabetické a antiaterosklerotické.
Za všechny zmíněné aktivity jsou zodpovědné polyfenolické sloučeniny jako antokyany, flavonoidy, prokyanidiny a fenolové kyseliny v různé míře a množství. V lidském těle procházejí různými biotransformačními procesy posilujícími jejich biologickou aktivitu uvnitř i vně buněk.
Obliba aronie je v poslední době významná nejen pro její nutriční hodnotu, ale i pro její účinky na lidské zdraví. Hlavní zájem v tomto přehledu byl znovu zaměřen na přínos aronie pro lidské zdraví, nutriční přínos jejích složek, zejména polyfenolických sloučenin, a jejich fyziologické účinky.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34209985/
Arónie ( A. melanocarpa (Michx.) Elliott) – přírodní produkt pro metabolické poruchy?
Autoři:
Citace: Abnormální metabolismus látek v těle může vést k metabolickým poruchám, mezi které patří obezita, kardiovaskulární onemocnění, cukrovka, hypertenze, chronické onemocnění ledvin, onemocnění jater nebo rakovina.
Potraviny bohaté na antioxidanty mohou pomoci při prevenci a léčbě různých typů poruch. Plody aronie jsou bohaté na polyfenoly, zejména kyanidy, a proto mohou vykazovat příznivé zdravotní účinky.
Cílem této studie bylo shrnout a systematizovat zprávy o účincích aronie na různé metabolické parametry. Byly přezkoumány studie z let 2000 až 2021 publikované v databázích PubMed a Google Scholar.
Přehled studií ukazuje, že aronie může mít pozitivní vliv při dyslipidémii a hypertenzi a může zvyšovat antioxidační obranné mechanismy organismu. Protizánětlivý účinek zase se může promítnout do snížení rizika metabolických poruch po delší dobu užívání.
Změny hladin glukózy byly hlášeny studiemi, ve kterých intervence trvala déle než 10 týdnů u pacientů s poruchami metabolismu sacharidů. Účinky ochrany jater, inhibice agregace krevních destiček, snížení hladiny kyseliny močové a ochranného účinku na ledviny vyžadují další potvrzení v klinických studiích na lidech.
Konzumace plodů aronie neměla vliv na antropometrická měření; zdá se však, že plody aronie lze doporučit při mnoha metabolických poruchách díky bohatosti bioaktivních složek.
Plody aronie černé (Aronia melanocarpa) v prevenci chronických onemocnění
Autoři: Tunde Juriková , Jiří Mlček , Soňa Skrovánková , Daniela Sumczynski , Jiří Sochor , Irena Hlaváčková , Lukáš Snopek a Jana Orsavová
Molecules 2017, 22(6), 944; https://doi.org/10.3390/molecules22060944 – 07. června 2017.
Citace: V posledních letech se stále více zaměřuje pozornost na využití přírodních zdrojů antioxidantů v prevenci chronických onemocnění.
Arónie černá (Aronia melanocarpa) představuje méně známý ovocný druh využívaný především jako šťávy, pyré, džemy, želé a víno, jako významná potravinářská barviva nebo doplňky výživy. Ovoce je ceněno jako velký zdroj antioxidantů, zejména polyfenolů, jako jsou fenolové kyseliny (neochlorogenní a chlorogenové kyseliny) a flavonoidy (anthokyany, proanthokyanidiny, flavanoly a flavonoly), zejména kyanid-3-galaktosid a kyandin-3-arabinosid, např. stejně jako (-)-epikatechinové jednotky.
Plody Aronie melanocarpa díky přítomnosti a vysokému obsahu těchto bioaktivních složek vykazují širokou škálu pozitivních účinků, jako je silná antioxidační aktivita a potenciální léčivé a terapeutické přínosy (gastroprotektivní, hepatoprotektivní, antiproliferativní nebo protizánětlivé aktivity ).
Mohly by také přispět k prevenci chronických onemocnění včetně metabolických poruch, diabetu a kardiovaskulárních onemocnění, protože mají podpůrný vliv na lipidové profily, plazmatickou hladinu glukózy nalačno a hladinu krevního tlaku.
Antidiabetické účinky Aronia melanocarpa a její další terapeutické vlastnosti
- PMID: 29164127
- PMCID: PMC5681526
- DOI: 10.3389/fnut.2017.00053
Citace:
Diabetes je celosvětová pandemie, která si vyžaduje naléhavou pozornost kvůli své rostoucí prevalenci a ekonomické zátěži. Proto se zkoumá mnoho alternativních terapií pro antidiabetické vlastnosti, vzhledem k neúčinnosti současných léčebných postupů.
Z tohoto pohledu byla Aronia melanocarpa neboli aronie černá zkoumána pro své terapeutické vlastnosti v mnoha studiích, zejména pro svou schopnost bojovat proti oxidativnímu stresu vyvolanému hyperglykémií a makrovaskulárním komplikacím diabetu včetně kardiovaskulárních onemocnění.
Arónie pochází z východních oblastí Severní Ameriky a je byla hojně vysazována také v Evropě a Asii. Několik studií in vivo ukázalo antioxidační vlastnosti šťávy z plodů, kde bylo pozorováno významné snížení markerů oxidačního stresu.
Některé ze silných bioaktivních sloučenin přítomných v plodech a dalších částech rostliny byly identifikovány jako (-)-epikatechin, kyselina chlorogenová, kyselina nechlorogenová a kyandin-3-galaktosid.
Celkově lze arónii považovat za dobrý zdroj antioxidantů, který je účinný v boji proti oxidativnímu stresu vyvolanému hyperglykémií.
Hodnocení čaje zákazníkem trpícím DNOU
Zdravím, pijem Váš čaj KYSELINA MOČOVÁ, hodne mi pomohol, zbavil som sa užívania Miluritu!!! Chcem Vám podakovat touto cestou, prajem veľa úspechov vo vašej práci. Zároveň Vás chcem požiadať o info. :kde v Trenčíne viem kúpiť vaše produkty. Ďakujem.,