Zdravotní vlastnosti plodů aronie

Arónie je ovoce patřící do seznamu superpotravin,  které obsahuje velmi velké množství vitamínů, minerálů a antioxidantů nezbytných pro udržení lidského zdraví.

Arónie nehromadí těžké kovy, proto jsou její plody považovány za prosté jakéhokoli typu kontaminantů, a proto jsou bezpečné ke konzumaci i v syrové formě.

Aronie má zdraví prospěšný účinek, protože obsahuje řadu aktivních látek, jako jsou:

  • vitamíny: B2, B6, C, E, P, PP
  • Antokyany, fenolové kyseliny, taniny a flavonoly
  • Minerály: mangan, měď, kobalt, bór a jód

Arónie dále obsahuje rosveratrol, pektin, vlákninu, bílkoviny a sacharidy.

Nutriční vlastnosti

Nutriční hodnoty aronie (na 100 g)

Energetická hodnota - 47 kcal
Celkové bílkoviny - 1,4 g
Tuky - 0,5 g
Sacharidy - 9,6 g
(včetně jednoduchých cukrů 4,3 g)

Vláknina - 5,3 g

Vitamíny

Vitamín C – 0,7 mg
Thiamin – 0,029 mg
Riboflavin – 0,058 mg
Niacin – 0,672 mg
Vitamín B6 – 0,193 mg
Kyselina listová – 10 µg
Vitamín A – 43 IU Vitamín E
– 0,75 mg
Vitamín K – 29,3 µg

Minerály

Vápník – 40 mg
Železo – 0,4 mg
Hořčík – 21 mg
Fosfor – 45 mg
Draslík – 309 mg
Sodík – 2 mg
Zinek – 0,19 mg

Použití arónie

Složky obsažené v aronii podporují správný průběh řady procesů v lidském těle. Četné studie o tomto ovoci nám poskytují důkazy, že konzumace tohoto ovoce má mnoho zdravotních výhod. Pravidelná konzumace aronie podporuje imunitní systém, pomáhá chránit tělo před rakovinou, mrtvicí, hypertenzí, aterosklerózou, pomáhá v boji proti cukrovce a zlepšuje vzhled pokožky, vlasů a nehtů.

Arónie na hypertenzi a oční choroby

Rutin a antokyany jsou hlavními bioflavonoidy nacházejícími se v aronii. Působí velmi blahodárně na cévy: utěsňují jejich stěny, činí je pružnými, zpevňují je a regulují jejich průchodnost. To platí i pro nejmenší krevní cévy, například v oku, což pomáhá oddálit progresi očních onemocnění, jako je glaukom, šedý zákal nebo makulární degenerace sítnice. Antokyany z aronie navíc regenerují rhodopsin – pigment nacházející se na sítnici, který ovlivňuje kvalitu vidění.

Bioflavonoidy přispívají ke snížení krevního tlaku inhibicí enzymu konvertujícího angiotenzin II, který následně způsobuje vazokonstrikci. Snížení jeho hladiny snižuje krevní tlak a snižuje srdeční frekvenci.

Antokyany omezují oxidaci lipidů a snižují hladinu špatného LDL cholesterolu (a zároveň zvyšují hladinu dobrého HDL).

Arónie na cukrovku

Arónie obsahuje kyselinu chlorogenovou, která má schopnost zpomalovat vstřebávání glukózy a snižovat hladinu lipidů v krvi, což přímo snižuje riziko cukrovky. Nebo podporuje prevenci při léčbě.

Arónie na imunitu

Biflavonoidy přítomné v aronii ničí škodlivé volné radikály a chrání tělo před viry, bakteriemi a plísněmi. Aronie navíc zvyšuje obranyschopnost organismu díky obsahu vitamínu C, E a P a mědi. Ne nadarmo se aronie doporučuje lidem se sníženou imunitou v podzimním a zimním období a pro posílení organismu po nemoci.

Arónie a rakovina

Plody aronie díky svému antioxidačnímu potenciálu a důležitým minerálům zmírňují účinky chemoterapie a radioterapie používané při léčbě rakoviny. Mohou za to tyto složky: flavonoidy - rutin a kvercetin, katechiny, antokyany a leukokyany. Tato skupina sloučenin je velmi aktivní a účinná v boji proti volným radikálům, které mohou způsobovat degenerativní změny a přispívat ke vzniku a rozvoji rakovinných buněk.

Arónie pro lidi pracující na počítači

Po plodech aronie se také vyplatí sáhnout, když hodně pracujeme u počítače. Nejen proto, že podporují regeneraci zraku (zlepšením prokrvení), ale také eliminují účinky záření monitoru. Plody aronie vás také učiní odolnými vůči ultrafialovému záření, a přestože nemohou nahradit krémy s ochranným filtrem, podporují obranné mechanismy pokožky.

Arónie pro omlazení

Antioxidační vlastnosti aronie znamenají, že její konzumace oddaluje proces stárnutí a zlepšuje vzhled pokožky. Mají také vliv na nervový systém (oddalují příznaky Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby).

Arónie na trávení

Pravidelná konzumace aronie nebo výrobků z ní má díky pektinu a vláknině obsaženým v ovoci příznivý vliv na trávicí trakt (ulevuje od žaludečních vředů, předchází onemocněním slinivky břišní a podporuje peristaltiku střev).


Botanika arónie

Arónie (lat. Aronia melanocarpa Elliot) se v literatuře vyskytuje pod mnoha názvy. Český botanický název je Temnoplodec černoplodý. Jiná jména: černá jeřabina, čený jeřáb nebo arónie černá. V anglicky psaných publikacích se můžete setkat s názvem „ Black Chockeberry“. Němci často používají název „Schwarze Apfelbeere“ (protože svým tvarem připomíná malé černé jablko).

Keř arónie

Arónie je keř dosahující výšky 2 - 2,5 m. V mládí je keř kompaktní, ale postupem let se rozrůstá. Kořenový systém aronie je velmi dobře vyvinutý a dobře se přizpůsobuje půdním podmínkám. Na vlhkých půdách bohatých na vodu jsou kořeny mělké a nepřesahují daleko přes obrys keře. Na slabých půdách chudých na vodu aronie vyvíjí kořenový systém velmi silně. Tato schopnost aronie umožňuje zakládat plantáže aronie i na místech s menšími vodními zdroji, kde by pěstování jiných ovocných rostlin bylo nemožné. Netrpí téměř žádnými známými chorobami a snáší bez problému mráz kolem - 30 stupňů.

Jednoleté výhony jsou obvykle nevětvené, tmavě šedé barvy s malými pupeny připojenými k výhonku.

Listy

Listy jsou široce oválné nebo eliptické s jemnými zoubky po stranách. Uspořádání listů na letorostu je pravidelné, odcházejí z něj v ostrém úhlu. Na podzim se listy krásně zbarví do temně ruda až fialova.

Květy

Květy arónie jsou malé, bílé s mírně růžovým nádechem, o průměru asi 12 mm, shromážděné v hustých květenstvích - umbels o průměru 5 - 6 cm. Uvnitř květu, mezi vaječníkem a tyčinkami, vzniká nektar, který dychtivě navštěvují včely a další hmyz, který květy opyluje. Proto je aronie také velmi dobrým krmivem pro včely.

Doba květu

Arónie kvete v druhé polovině května, obvykle po jarních mrazících. Doba kvetení je poměrně dlouhá, trvá od 10 do 15 dnů. Květy na keři se vyvíjejí nerovnoměrně, což do značné míry eliminuje vliv jarních mrazíků na násadu plodů. V příznivých podmínkách, kdy je nerušený let včel a jiného hmyzu, je opyleno 80 - 90 % květů, nasazené plody většinou neopadávají. Za nepříznivého, deštivého počasí dochází k samosprašování a násada plodů klesá na 40-60 %.

Semena

V každém semenném hnízdě se tvoří dvě semena, ale obvykle dozrává pouze jedno. Semena jsou tak malá (1 g obsahuje asi 90 semen), že jsou ve zralých plodech sotva patrná.

Doba tvorby plodů je přibližně 90 dní. V počátečním období se plody v hroznu slepují, jsou zelené, pýřité a pokryté bělavými chloupky. Jak rostou, ztrácejí pubertu a stále více se od sebe oddělují. V druhé polovině července začíná plod rychle přibývat na váze a měnit barvu a v srpnu plody zčernají s modrým voskovým povlakem. Plody jsou zralé ke sklizni koncem srpna, průměrný průměr jednoho plodu je 10 mm a hmotnost 1 g. Datum zrání se může lišit během dvou týdnů v závislosti na podmínkách prostředí a počasí.